מרפאות שיניים

מרפאות שיניים

בימינו, מרפאות שיניים הפכו למקומות נעימים ומעוצבים אשר נותנים הרגשה טובה למטופל ומפיגה במעט את חששותיו. על פי רוב, מדובר בחללים מעוצבים המשרים אווירה נעימה ונינוחה.

עוד בכניסה למרפאה פקידה אדיבה ומנומסת תקבל את פניך ותזמין אותך לשבת בסבלנות ולהמתין לתורך לרופא-השיניים. ההמתנה מלווה בדרך כלל לצלילי נעימות מוסיקליות מרגיעות, ברקע מספר מסכי טלויזיה דקיקים המשדרים סדרות טבע או לחילופין אקווריום המכיל דגים. השילוב של צלילים מרגיעים, צפייה בסדרות טבע או צפייה בדגים השוחים בשלווה במי האקווריום מקנים למטופל הממתין לתורו, הפגת מתחים ורוגע מירבי. לצערנו, בגלל מודעות נמוכה בקרב הציבור לשמירה על הגיינת הפה, ובנוסף, מאכלים הרוויים בסוכרים לא חוסכים מהציבור הרחב ביקור במרפאות. במרוצת השנים הדימוי של רופא השיניים הפך חיובי יותר בעקבות כך שהוא נוטה יותר לטיפולים משמרים ופחות כואבים וכמובן בגלל שטיפולי השיניים הלכו ונעשו פשוטים יותר בעקבות האמצעים הטכנולוגיים והרפואיים שעומדים לרשותו כמו גז צחוק למשל. אין ספק שפרט זה תורם להפגת החששות והאווירה הנעימה השורה במרפאה אף תורמת למצב זה.

מעל ה-unit היחידה הכוללת את כיסא המתרפא, הציוד ומגש הרופא, תמצא טלויזיה בה המטופל צופה במהלך הטיפול וגם כאן הדגש הוא על הפחתת מתחים. הפחד של המטופל מרופא השיניים תופס מקום מרכזי ברפואת השיניים ומרפאות חדישות הנפתחות לאחרונה לא רק שדואגות למיצוי אוירה טובה וסביבה ארגונומית לעובדים אלא גם משרות אווירה טובה ויחס חם שתורם לכך שהפחד והחששות יילכו וירדו והטיפול יעשה בצורה הכי פחות כואבת. כמובן שלציוד המשוכלל והשימוש בחומרים משככי כאבים תורמים רבות לעניין.

רופאי שיניים שסיימו בהצלחה את לימודי רפואת השיניים בישראל מקבלים כחלק מהכשרתם גם כלים פסיכולוגיים המקלים על התמודדויות נפשיות ורגשיות של המתרפאים, ובכך הרופא שיניים ער לא רק לצדדים הטכניים והרפואיים אלא ער גם לפן הרגשי הכרוך בטיפול השיניים.

לסיכום, בשיקולים של בחירת מרפאת שיניים יש לקחת בחשבון רק מרפאה אשר צברה מוניטין, בעלת שיעור מבקרים גדול ושתעודותיהם המקצועיות המעידות על נסיונם והכשרתם של הרופאים תלויות על גבי קירות המרפאה.